V dňoch 20.2. - 26.2.2022 Strednej odbornej škole polytechnickej v Zlatých Moravciach Ul. SNP2 konalo v rámci projektu ERASMUS+ úvodné projektové stretnutie v projekte „International approach to smart energy solutions“ voľne preložené „Objavovanie inovatívnych energetických riešení pre Európu“. Tento technologický projekt, ktorý si kladie za cieľ, aby učitelia a študenti stredných škôl v Belgicku a na Slovensku lepšie porozumeli energetickým nárokom a výdajom domácností, energetickým inováciám a stratégiám v oboch krajinách, napr. pri šetrení energie, využívaní solárnych panelov, obnoviteľných zdrojov energie, alternatívneho pohonu či elektrických bicyklov.
Samozrejme tu ide aj o hľadanie ciest a „smart“ riešení pri meraní, analýze a v konečnom dôsledku znižovaní spotreby energií aj vo vzťahu k národným energetickým politikám Belgicka a Slovenska. V neposlednom rade si všetci zúčastnení overia a zdokonalia svoje kompetencie v oblasti komunikácie v anglickom jazyku, v oblasti programovania, internetu vecí (IoT), umelej inteligencie, virtuálnej reality (VR), matematiky a fyziky (STEM). Partnerom pri dosahovaní navrhovaných cieľov je náš dlhodobý a stabilný projektový partner, stredná odborná škola Vrij Technisch Instituut z mesta Tielt v západnom flámsku, asociovaným partnerom je aj skutočný „high-end“ v inovatívnom vzdelávaní - vysoká škola HOWEST university z belgických miest Kortrijk a Bruggy. Komunikačným jazykom tohto projektu je anglický jazyk.
Projekt vznikol už v roku 2020, keď sme spolu s našim belgickým partnerom z belgického Tieltu pripravili a belgickej agentúre pre medzinárodnú spoluprácu a mobilitu v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy EPOS Vlaandern. Tento projekt bol belgickou agentúrou akceptovaný a následne spolu so sesterskou Slovenskou agentúrou pre medzinárodnú akademickú spoluprácu SAAIC finančne aj podporený.
V rámci projektu navštívili našu školu dvaja učitelia a siedmi žiaci z belgického VTI Tielt. Spoločnosť im robili naši žiaci odboru Technické lýceum a Elektrotechnika a ich učitelia odborných predmetov. Stretnutie sme v súlade s proti-pandemickými opatreniami organizovali „v bubline“, mimo priestorov školy, pričom sme po dohode s našim belgickým partnerom využili vynikajúce podmienky na prácu v Penzióne Sidorovo, v Bielom potoku. Počas týždňa prebehlo spolu päť pracovných stretnutí "WORKSHOPOV", na ktorých sme sa spolu učili o technológiách, ktoré použijeme pri riešení projektových úloh.
V pondelok bolo témou workshopu vzájomné predstavenie sa účastníkov a predstavenie pokroku pri napredovaní projektu na jednotlivých školách. Teší nás, že naše školy sa v projekte posunuli aj vďaka vzájomnej výmene poznatkov. Za našu školu sme predstavili serverové technológie vyvinuté priamo pre tento projekt. Pozornosť zaujali aj prezentácie záverečných prác našich študentov. Učitelia prezentovali energetické politiky svojich krajín. Takto sme sa mohli vzájomne porovnávať.
V utorok sme sa oboznámili so zariadením NODE MCU ESP8266 ako koncovým bodom pre meranie a zber údajov a riadenie. Každá škola predstavila svoju koncepciu využitia tohto nesporného zaujímavého zariadenia.
V stredu bolo témou zariadenie Raspberry Pi4 ako Linuxový WWW a databázový server pre ukladanie, analýzu a prezentáciu nameraných dát v štýle „INDUSTRY 4“ . Pre našich hostí sme vopred pripravili a na workshope realizovali návod na inštaláciu takéhoto servera.
Vo štvrtok sme prezentovali a našich hostí sme učili ako pracovať so zváračku optických káblov. „Belgičania“ nám zasa prezentovali svoj pokrok v oblasti virtuálnej reality. Opäť sme prezentovali, čo učiť vieme a zároveň sa aj učili nové technológie z výučby v odboroch Sieťové a informačné technológie, Technické lýceum, Elektrotechnika a Grafik digitálnych médií.
V piatok sme spolu pracovali na súhrnnom projekte pri ktorom účastníci vytvorili funkčný celok snímania teploty a jej analýzy pomocou Raspberry Pi4 a ESP8266. Workshopy sa konali v anglickom jazyku. Táto skúsenosť bola skvelou príležitosťou na rozšírenie slovnej zásoby a pridanou hodnotou projektu pre všetkých zúčastnených.
V rámci kultúrno–poznávacej časti stretnutia sme tradične našim hosťom predstavili čarokrásny Liptov a okolie, kde sme navštívili Demänovskú jaskyňu slobody, známu pamiatku zapísanú v zozname UNESCO Vlkolinec a ako bonus, po splnení všetkých úloh projektu aj populárny vodný svet Tatralandia. Naši belgickí hostia sa dokonca vo štvrtok, po workshope odhodlali aj na „mini“ lyžovačku na slnkom zaliatych svahoch strediska Donovaly. My sme si zatiaľ, ako odmenu za celotýždennú prácu na projektových úlohách vychutnali výhľady na naše Slovensko z vrcholu Novej hole.
Obrovským prínosom stretnutia bola skutočnosť, že zahraniční študenti boli počas týždňa ubytovaní v tom istom objekte spolu so svojimi slovenskými kamarátmi a teda „museli“ po celý čas komunikovať v anglickom jazyku. Kuriozitou bolo ale aj rýchle a spontánne osvojovanie si základov slovenčiny študentami z Belgicka.
V sobotu 26.2. sme sa s našimi hosťami rozlúčili, ale nie na dlho, už koncom marca budeme v projekte pokračovať ďalším projektovým stretnutím, tento raz v Belgicku. Dovtedy nás čaká veľa zaujímavej práce na budovaní a zdokonaľovaní našej časti projektových úloh a samozrejme príprave mobility.
Na záver by som chcel poďakovať všetkým zúčastneným, ale aj tým, ktorí pomohli toto projektové stretnutie zorganizovať a podporili ho: osobitne Ing. Jánovi Solčianskemu - riaditeľovi školy za podporu pri realizácii projektu, ale aj za dlhoročnú podporu a organizáciu medzinárodnej spolupráce na našej škole, bez ktorej by príprava a realizácia tohto projektu nebola možná.
Mgr. Dušan Turčan – koordinátor projektu