7 študentov odboru Technické lýceum, Mechanik-elektrotechnik a Sieťové a informačné technológie: Matúš Bača, Adam Kúsek, Michal Hlavačka, Martin Ovcarčík, Lukáš Horvát, Ivan Drahoš, Nikolas Bartoš v sprievode učiteľov Mgr. Dušana Turčana a Mgr. Miloša Palaja PhD. absolvovali v projekte ERASMUS+ „International approach to smart energy solutions“ v termíne od 23. 10. 2022 do 29.10. 2022 odbornú stáž a pobyt na belgickej strednej škole VTI Tielt.
Hlavným zámerom tohto týždenného podujatia, ktoré pripravili koordinátor projektu Mgr. Dušan Turčan v spolupráci s vedením SOŠ polytechnickej v Zlatých Moravciach a belgickými partnermi, bolo overenie si doteraz nadobudnutých vedomostí a kompetencií a získanie nových zručností a vedomostí v oblastiach, v ktorých sa pripravujú na svoje budúce povolanie v prostredí zahraničnej školy. Dôraz bol kladený hlavne na komunikáciu v anglickom jazyku, a overenie si schopnosti pracovať v medzinárodnom tíme v prostredí zahraničnej školy.
Náš pobyt sa začal v nedeľu 23.októbra v ranných hodinách, keď sme na cestu vyrazili školským mikrobusom zo Zlatých Moraviec a cez Bratislavu, rakúsku Viedeň, nemecké Passau, Frankfurt nad Mohanom a Kolín nad Rýnom sme v podvečer pricestovali do Bruselu. Aj keď to bola dlhá cesta, v aute celý deň vládla dobrá nálada, “tímový duch” a tak sme cestu absolvovali úplne “v pohode”. Brusel nás síce privítal tradičnou prehánkou, ale po menších peripetiách s parkovaním sme sa ubytovali v hoteli neďaleko centra, aj keď unavení po dlhej ceste sme ešte stihli zájsť poobdivovať aj centrum s atrakciami ako “Maneken piss” či nádherne nasvietený “Grote markt”.
Ráno, 24.marca sme sa výdatne naraňajkovali a v ceste sme pokračovali do flámskeho mesta Tielt, tu bola našim cieľom partnerská škola VTI Tielt. Táto škola je v projektoch ERASMUS+ našim dlhodobým projektovým partnerom a sme hrdí, že tento rok naša spolupráca trvá už okrúhlych 10 rokov.
Slovenských študentov v Tielte už čakali ich belgickí kamaráti, nás učiteľov naopak privítali naši kolegovia. Ihneď sa začal náš pondelkový program keď sme postupne absolvovali prehliadku VTI Tielt a do podvečerných hodín sme mali ešte workshopy zamerané na vzájomné predstavovanie sa, spoznávanie a otvorili sme aj hlavnú odbornú tému nášho projektu, ktorou je spoločné hľadanie smart energetických riešení pre naše domácnosti. Mimochodom, keď predkladatelia projektu Mgr. Dušan Turčan a pani Heidi DeMuelenaere pripravovali tento projekt na schválenie belgickej národnej agentúre pre medzinárodnú akademickú spoluprácu EPOS, ani netušili, akou aktuálnou sa stane jeho nosná téma - ENERGIE, v čase jeho realizácie. Sme radi že aj naše školy takto svojou troškou prispievajú k šíreniu povedomia o témach, ktoré dnes mátajú aj mnohých politikov. :)
Na záver intenzívneho a zážitkami nabitého dňa sme sa presunuli do pobrežného mestečka Wenduine - De Haan, kde sme sa ubytovali spolu s belgickou skupinou v príjemnom penzióne, ktorý sa stal počas projektových dní našim prechodným “domovom” a pracoviskom.
V nasledujúcich dňoch sme pokračovali v pracovnom programe mobility. Nejednalo sa pritom o žiadny formálny výlet, naopak, pracovný program bol veľmi intenzívny a zostavený prevažne zo vzdelávacích workshopov, doplnených o poznávacie aktivity v regióne západného flámska. Študenti si vyskúšali aj svoje jazykové schopnosti, pretože v spoločnom pracovnom tíme boli aj ich belgickí rovesníci.
Hlavnou témou našich pracovných aktivít bol ENERGETICKÝ DATALOGGING - meranie elektrotechnických a fyzikálnych veličín súvisiacich s energiami ako napríklad teplota, prúd, napätie, príkon a ich bezdrôtové ukladanie na databázový server a následné spracovanie formou grafov. Na tento cieľ sme použili známy minipočítač RaspberryPi 4 a mikroprocesorovú dosku NODE MCU (Arduino). Programovali sme v jayzyku C, HTML, PHP, Java Script. Študenti si podľa pripravených inštrukcií pripravili vlastné servery a ich funkčnosť samozrejme na záver pracovnej časti pobytu aj odprezentovali.
Z poznávacích aktivít sme absolvovali návštevu a prehliadku historického mesta Bruggy, typického pivovaru “Halve Maan”, keďže sme boli ubytovaní v prímorskej oblasti, tak veľa času sme so študentmi trávili na belgickom pobreží, na zdravom morskom vzduchu. Návštívili sme aj Oostende, belgické prímorské kráľovské letovisko. Aj keď teplota mora nám už neumožnila aktivity, na ktoré sme zvyknutí počas dovoleniek v južných krajinách, jednako patril pobyt na čerstvom vzduchu na rozľahlých plážach severného mora k príjemnému spestreniu nášho pobytu.
Veľmi zaujímavou bola aj návšteva miesta Ryversyde, akéhosi skanzenu pevností a techniky, ktoré tvorili tzv. “Atlantický val”. Je to sústava opevnení na atlantickom pobreží, ktoré malo ochrániť hitlerovské Nemecko pred inváziou spojencov. Veľmi autentické, poučné a pre študentov aj možnosť naživo spoznať miesta spojené s históriou nášho kontinentu.
V piatok, 28.októbra sme náš pobyt zavŕšili navštevou univerzity-college HOWEST v meste Kortrijk, na ktorej sme absolvovali „workshop“ zameraný na energetický manažment budov a smart energetické riešenia pre domácnosti. Takéto technológie môžu znížiť spotrebu energií a tým aj náklady na bývanie. Na tejto nepochybne prestížnej škole nám boli predstavené “high-end” technológie ku ktorým sa nie je možné bežne u nás dostať. Naši študenti dokonca "tradične" prejavili záujem v budúcnosti na takejto perfektne vybavenej škole, na ktorej sa navyše študuje v anglickom jazyku a má množstvo zahraničných študentov aj v budúcnosti študovať.
Počas rozhovoru so študentmi pri návrate domov sme sa uistili, že všetko úsilie vložené do prípravy tohto podujatia nebolo márne. Študenti sa po náročnom týždni domov vracali sice unavení, ale celkom isto plní dojmov, bohatší o nové, zážitky, nové priateľstvá, s novými vedomosťami, skúsenosťami a poznatkami. ( napr. že belgické hranolky a wafle sú naozaj najchutnejšie na svete ;-) )
autor článku a fotografií: Mgr. Dušan Turčan