Ani nie po mesiaci študenti našej školy – Marek Lukáč, Filip Rajnoha, Oliver Hatina, Dávid Mihál, Eduard Rafaj a Andrej Špaňo so svojimi učiteľkami Mgr. Zuzanou Čižmárikovou – koordinátorkou projektu a Ing. Janou Palajovou – učiteľkou ANJ opäť cestovali do zahraničia v rámci projektu Erasmus plus. Tentoraz to bol jazykový projekt „Rôzne kultúry, spoločná identita“ do ktorého je zapojených päť zahraničných škôl z piatich krajín – Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Litva a Turecko.
Cestovali sme do rumunskej školy Liceul Teoretic German Johan Ettinger v Satu Mare, kde sme sa stretli so všetkými partnerskými školami a strávili tam týždeň plný zážitkov, nových informácií, workshopov a výletov v čase od 5. 12. do 9. 12. 2022.
Priblížime vám ako sme tento týždeň strávili. Prvý deň sa niesol v znamení zoznamovania, každá škola sa predstavila prezentáciami o typických krojoch v danej krajine. Poobede sme si pozreli mesto Satu Mare. Druhý deň sme navštívili zaujímavé miesta ako – veselý cintorín a múzeum komunizmu v meste Marmatiei, ktoré je zaujímavé tým, že sa nachádza v bývalom väzení, kde boli väznené obete komunistického režimu. Taktiež sme navštívili aj kláštor, ktorý je pamiatkou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ďalší deň bol celý vyhradený pre workshopy, kde sa študenti naučili napr. piecť medovníky, vyrobili si ozdoby zo slamy, z prútia a náramky z kože a korálikov. Zároveň sa popri všetkých týchto aktivitách bližšie spoznávali a spoznávali zvyky a tradície Rumunska. Nasledujúci deň sa študenti venovali téme inklúzie a vyrábali plagáty na túto tému, ktoré boli neskôr vystavené vo filharmónii, kde sa uskutočnil „Vianočný bazár“. Navštívili taktiež kaštieľ Károlyiovcov v mestečku Grosskarol, kosto v Kaplaul, kde sa nachádza krypta šľachtickej rodiny Károlyiovcov. Posledný deň bol vyhradený na vianočné tradície, pričom študenti prezentovali svoje stánky s typickými vianočnými ozdobami, predmetmi a aj sladkosťami danej krajiny. Navzájom si svoje predmety aj povymieňali. Posledný deň sme potom zakončili slávnostne vo filharmónii, kde sa predstavili jednotlivé krajiny so svojím programom v tradičnom oblečení. Vo filharmónii vystúpili aj študentský a učiteľský zbor domovskej krajiny a taktiež sme si všetci spoločne zaspievali jednu pieseň.
Tento týždeň nám dal naozaj veľa, študenti sa zdokonalili v nemeckom a anglickom jazyku, keďže museli komunikovať so svojimi rovesníkmi z iných krajín. A tak ako sa hovorí aj v názve nášho projektu, aj keď sa tu stretli rôzne kultúry, všetci máme spoločné jedno a to je, že vieme spoločne, zaujímavo a zmysluplne stráviť čas a naučiť sa veľa nového z jednotlivých kultúr a zároveň sa vieme navzájom rešpektovať.