"Z budúcnosti sa stáva minulosť, preto nás prenasleduje do konca života."
Oscar Wilde

PREUKAZ ISIC

Logo ISIC (International Student Identity Card) a logo Karta EURO <26 – odkaz na stránku isic.sk

Oznamy

Oznam o prenájme dňa 4.11.2024

Oznam o prenájme dňa 23.9.2024

Oznam o prenájme dňa 12.8.2024

Oznam o prenájme dňa 20.5.2024

Oznam o prenájme dňa 22.4.2024

Oznam o prenájme dňa 26.2.2024

Oznam o prenájme dňa 4.12.2023

Oznam o prenájme dňa 9.10.2023

Oznam o prenájme dňa 31.7.2023

Oznam o prenájme dňa 19.6.2023

Oznam o prenájme dňa 11.4.2023

Oznam o prenájme dňa 23.1.2023

Oznam o prenájme dňa 17.10.2022

Oznam o prenájme dňa 22.8.2022

Oznam o prenájme dňa 21.3.2022

 

 

 

 

 

Naši študenti navštívili Belgicko

 

Na Strednej odbornej škole polytechnickej v Zlatých Moravciach je už tradíciou, že žiaci a pedagógovia školy sú každoročne aktívni v rôznych národných aj európskych súťažiach a projektoch. V marci roku 2016 sme spolu s našim belgickým partnerom z belgického Tieltu  pripravili a belgickej agentúre  pre medzinárodnú spoluprácu a mobility v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy  EPOS Vlaandern predložili dvojročný Erasmus+  projekt „Chytrý dom cez Internet vecí“ („Smart House trough Internet of Things“). Tento projekt bol belgickou agentúrou akceptovaný a finančne aj podporený.

Internet vecí je novou platformou, ktorá umožňuje vzájomnú komunikáciu objektov, zariadení a vecí cez internet a mobilné (hlavne bezdrôtové) siete. Tieto zariadenia zdieľajú svoje dáta s využitím najrôznejších komunikačných technológií. Princípom je zber dát z rôznych senzorov a čidiel a zdieľanie týchto dát prostredníctvom internetu, za účelom ďalšieho spracovania a vyhodnocovania.

Internet vecí je zároveň trend, ktorý sa neustále okolo nás rozširuje. Stále viac a viac zariadení  je a bude pripojených k sieti Internet. Nie sú to iba chytré telefóny, tablety či notebooky, ale aj termostaty, osvetlenie, kávovary, kamery, televízory či autá. Príkladom Internetu vecí môže byť chytrá domácnosť, v ktorej všetko ovládate pomocou inteligentného telefónu a internetu. Chytrá domácnosť nám umožní sledovať a ovládať mnoho rôznych parametrov v mieste, kde bývame. Vďaka získaným dátam potom môžeme optimalizovať svoju spotrebu a zistiť, či zbytočne neplytváme. Inteligentný dom šetrí financie, je energeticky úsporný a menej zaťažuje životné prostredie. V podstate si náš domov naprogramujete tak, aby maximálne vyhovoval vášmu životnému rytmu.

Súčasťou Internetu vecí sa môže stať prakticky akýkoľvek domáci spotrebič. Jeho zapojenie by nám potom malo uľahčiť každodenný život. Už teraz si môžete prepojiť vykurovanie, klimatizáciu, vodovodný systém, zásuvky, osvetlenie, rolety či žalúzie, audio systém, televíziu,  zabezpečovací systém, vysávač, chladničku, zrkadlo, televíziu, počítač, práčku, kávovar, rýchlo varnú kanvicu, rúru, varnú dosku, mikrovlnku,  multifunkčné hrnce, robota na umývanie okien a digestor. Dokonca si môžete zaobstarať aj šikovný vankúšik na pracovnú stoličku, ktorý je vybavený senzormi. Tie monitorujú vašu polohu sedenia a upozorňujú vás, aby ste sedeli správne.

Zdalo sa nám preto, že by bolo veľmi prospešné zaradiť takýto projekt do nášho vyučovacieho procesu. Ako najvhodnejší sa pre zapojenie do takéhoto projektu ihneď javili študenti v našich odboroch Technické lýceum, Elektrotechnika a Grafik digitálnych médií. Je to hlavne preto, lebo tento technologický projekt je zameraný hlavne na oblasti, v ktorých má vzdelávanie na našej škole v týchto odboroch dlhoročnú tradíciu.

Voľba našich zahraničných partnerov je vyústením predchádzajúceho partnerstva (projekt Leonardo da Vinci VETPRO). So školou Vrij Technisch Instituut Tielt (VTI Tielt) máme už niekoľko-ročné spoľahlivé partnerstvo, v ktorom kladieme dôraz na výmenu odborných poznatkov a postupov vo výuke, ale prečo to nezdôrazniť, aj vzájomnému spoznávaniu naších krajín. Naše každoročné vzájomné výmenné pobyty žiakov sú už tradičné.

Nórsko je zasa krajina, ktorá vzbudzuje rešpekt nielen pre svoje prírodné bohatstvo, krásnu prírodu, ktorá priam láka spoznávať ju, ale hlavne pre svoj pokrok pri rýchlom nasadzovaní nových pokročilých a k životnému prostrediu šetrných technológií. Pri návšteve Kongsberg videregående skole (VGS Kongsberg) v roku 2015 sme preto s našim belgickým partnerom vyzvali nórsku školu na spoluprácu, tá ponuku prijala a výsledkom je toto trojstranné partnerstvo.

V rámci uvedeného projektu absolvovali teda v termíne od 26. 3. 2017 do 1. 4. 2016 5 študenti odboru Technické lýceum a Grafik digitálnych médií sprievode ich učiteľa a autora projektu Mgr. Dušana Turčana prvú odbornú stáž a pobyt vo VTI Tielt.

Náš pobyt sa začal v nedeľu 26.marca v nočných hodinách, keď sme sa autom presunuli na letisko do Budapešti, odkiaľ sme leteli do Bruselu a následne sme sa autobusom  presunuli do flámskeho mesta Gent. Tam nás už čakali naši hostitelia. V Gente, keďže bola nedeľa a náš pracovný program začínal až v pondelok sme absolvovali prehliadku mesta a aj keď nás Belgicko privítalo v prvý deň typicky chladným a sychravým počasím, tak to nemohlo pokaziť naše prvé dojmy z tejto sympatickej krajiny. Po prehliadke Gentu a krátkom transfere autom sme konečne v podvečer dorazili do Tieltu. Žiakov tu už čakali ich belgickí kamaráti a tak sa mohol začať týždenný pobyt v ich rodinách.

V nasledujúcich dňoch sme spolu s belgickými a nórskymi partnermi pokračovali v našom pracovnom programe. Nejednalo sa pritom o žiadny formálny pobyt, naopak, pracovný program bol veľmi intenzívny a zostavený ako mix prevažne vzdelávacích a poznávacích aktivít na hostiteľskej škole a v regióne západného Flámska. Žiaci odborov technické lýceum a grafik digitálnych médií si vyskúšali svoje jazykové schopnosti a schopnosti pracovať v zmiešaných skupinách spolu s nórskymi a belgickými rovesníkmi. Postupne absolvovali míting s p. riaditeľom, a celkovo 9 „workshopov“, ktorých témou bol projekt Internetu vecí.

Je vzrušujúce budovať projekt s myšlienkou, že: "zo Slovenska uvidíme, že niekto zabudol vypnúť svetlá v obývacej izbe v Nórsku a nebude problém ich zhasnúť pomocou nášho smartfónu, alebo cez webstránku si môžu naši žiaci pozrieť, ako dozrievajú uhorky v skleníku Belgicku a koľko sa pri tom spotrebovalo energie, vody, či koľko slnečných alebo daždivých dní bolo v danej lokalite ... Slovensko si ako objekt svojho záujmu vybralo tradičnú (ako ináč) slovenskú kuchyňu. Cieľom bude navrhnúť ju možno inteligentnejšiu, určite komfortnejšiu, ale hlavne ohľaduplnejšiu k životnému prostrediu, možno ju aj tak-trochu predstaviť našim zahraničným partnerom. Možností ako to dosiahnuť je naozaj veľa. V Belgicku sme sa o tom inšpirovali počas návštevy v spoločnosti „Living Tomorrow“ – miesta na ktorom technologickú budúcnosť možete zažiť už dnes. Jedná sa o expozíciu inovatívnych smart technológií, ktorú osobne podporil aj Bill Gates, známy ako zakladateľ technologickej firmy Microsoft.  

Naši hostitelia pre nás pripravili aj naozaj pestrý sprievodný program, jeho súčasťou bola aj návšteva University College HOWEST v meste Kortrijk. Tu sme absolvovali prehliadku a naozaj zaujímavý „workshop“ zameraný na tému umelej inteligencie. Skvelá skúsenosť na ktorú určite nikto z nás nezabudne. Boli tu predstavené top technológie, ku ktorým sa nie je možné bežne na Slovensku dostať. Naši študenti dokonca prejavili záujem v budúcnosti na takejto perfektne vybavenej škole, na ktorej sa navyše študuje v anglickom jazyku a má množstvo zahraničných študentov aj v budúcnosti študovať. My sme však zatiaľ museli pokračovať v našom programe. Navštívili sme z prvej svetovej vojny veľmi známe mesto YPER. Je to miesto najväčších bojov na „západnom fronte“. O pohnutej minulosti tohto miesta svedčí fakt, že v okolí, počas bojov medzi nemeckou armádou a západnými spojencami, prevažne angličanmi, belgičanmi a francúzmi zahynul skoro milión ľudí. Prvý krát tu boli použité bojové plyny, napríklad aj neslávne známy YPERIT – horčicový plyn. Apokalypsu tohto miesta dokresľujú aj všade prítomné vojenské cintoríny plné hrobov, ktoré sú dodnes vzorne udržiavané a navštevované. Večer sme v tomto meste, ktoré bolo počas bojov úplne zničené a po vojne podľa fotiek do detailu zrekonštruované navštívili ešte ceremoniál „LAST POST“ organizovaný počas storočia s malými výnimkami každodenne, ako pietna spomienka - posledné odtrúbenie pre milión vojakov padlých v tomto kraji.

Náš pobyt sme zakončili ešte návštevou mesta Oostende, belgického prímorského kráľovského letoviska. Aj keď teplota mora nás odrádzala od aktivít, na ktoré sme zvyknutí počas dovoleniek v južných krajinách, jednako patril pobyt na čerstvom vzduchu na rozľahlých plážach severného mora, či plavba loďou v prístave k príjemnému spestreniu nášho pobytu.

 

Počas rozhovoru so študentmi pri návrate domov sme sa uistili, že úsilie vložené do prípravy tohto podujatia nebolo márne. Študenti sa domov vracali plní dojmov, bohatší o nové, zážitky, nové priateľstvá, s novými vedomosťami, skúsenosťami a poznatkami. 

Stanica technickej a emisnej

kontroly mot. vozidiel

Zváračská škola

© 2016 SOŠ polytechnická Zlaté Moravce. All Rights Reserved. Spravuje Mgr. Miloš Horička