Účasť našich študentov na projekte Mini-Erasmus

Mini-Erasmus je  akýmsi mladším bratom toho skutočného „vysokoškoláckeho“ Erasmu. Program je určený pre stredoškolákov, ktorí majú záujem pričuchnúť k vysokoškolskému životu už počas strednej školy  a ako stredoškoláci tak majú jedinečnú príležitosť zažiť na vlastnej koži realitu vysokoškolského života a to ešte predtým ako si podajú prihlášku.  I tento krát  mali žiaci možnosť vybrať si na základe svojich preferencií zo zoznamu vysokých škôl, ktoré sú partnermi projektu. Počet miest pre Mini-Erasmus bol obmedzený. Na určitú vysokú školu mohli ísť maximálne dvaja najlepší žiaci z jednej strednej školy.

Sme radi, že sme našim  pomohli otvoriť brány do sveta ich budúcnosti a nahliadli tak na reálny vysokoškolský proces a vyskúšali si život vysokoškoláka. Študenti sa zúčastňovali reálnych prednášok a seminárov a za cieľom rozšírenia ich obzorov bol pre nich rovnako pripravený  aj bohatý poobedný program v podobe konferencií a workshopov. Vďaka tomuto projektu majú oveľa LEPŠIE INFORMÁCIE o svojom budúcom štúdiu. Teraz vidia oveľa JASNEJŠIE, ako bude ich  život  vyzerať v NASLEDUJÚCICH rokoch.

Veríme, že sa im na projekte páčilo a že účasť na projekte im pomôže pri správnom  výbere vysokej školy už v budúcom školskom roku 2016/2017.

 

Hodnotenie MINI-ERASMU očami zúčastnených študentov:

Michal Turčan -3.P

Rád som sa zúčastnil celoslovenského projektu Mini-Erasmus, vďaka ktorému mi bolo umožnené sa ísť zoznámiť  s vysokou školou, na ktorú mám záujem si dať v budúcnosti prihlášku. Celkový počet študentov, ktorí sa prihlásili na Mini-Erasmus  bolo okolo 330 z celého Slovenska. Ja som bol na STU - Fakulte elektrotechniky a informatiky. Okrem toho, že som získal množstvo vedomosti a spoznal život vysokoškoláka, som  spoznal aj množstvo  zaujímavých ľudí, ktorí boli pre mňa veľkým prínosom. Mám z toho perfektný pocit, každopádne by som tam šiel znovu. Najbližší projekt Mini-Erasmus sa koná  na jeseň, takže všetci  VY, ktorí uvažuje o štúdiu na nejakej vysokej škole, určite sa projektu zúčastnite. Myslím, že nebudete ľutovať. Ďakujem Mgr. Čižmárikovej, ktorá mi pomohla s účasťou na projekte, ale  aj tútorom, ktorí nás sprevádzali po celé dni...

Adrián Beseda – 3. P

Rád by som sa poďakoval  celému tímu Mini- Erasmu, vďaka ktorému som mal možnosť zažiť vysokoškolský život na Paneuropskej Vysokej Škole - Fakulte práva. Zaujal ma výber prednášok a seminárov, kde som nahliadol do učiva vysokoškolákov. Mal som možnosť vidieť rôzne učebne, priestory školy a ich zariadenie. Bol pripravený zaujímavý program, či už povinný alebo nepovinný, taktiež diskusie s politikmi , množstvo workshopov a prehliadky fakúlt ... Projekt bol  pre mňa dobrou motiváciou a pozitívnym prínosom pre rozvoj môjho ďalšieho vzdelávania a výberu mojej profesie. Jednoznačne ma presvedčil o výbere budúcej vysokej školy.

Tomáš Supek – 3. T

Počas  prvého aprílového týždňa som sa zúčastnil projektu MINI-ERASMUS, ktorý mi umožnil vyskúšať si život  vysokoškoláka na pedagogickej fakulte Univerzite Konštantína Filozofa  v Nitre , kde som mal možnosť navštevovať rôzne semináre a tiež mimoškolské aktivity. Zo všetkých seminárov, na ktorých som sa zúčastnil ma najviac  zaujali semináre –časti strojov a stroje a informačné systémy. Vo večerných hodinách sme mali možnosť navštíviť čajovňu, či si zahrať  bowling a navštíviť pamiatky mesta Nitra. Tých pár dní prešlo veľmi rýchlo, ale som vďačný,  že som mohol zažiť na vlastnej koži život vysokoškoláka.

Daniela Korienková – 3. T

Môj dojem z účasti na  projekte  MINI-ERASMUS je  veľmi dobrý. Vyskúšali sme si, aké to je byť vysokoškolákom a  aký je vysokoškolsky život. Spoznali sme tam mnoho skvelých ľudí a zažili s nimi pekne chvíle. Spoznala som veľa mladých, inovatívnych super ľudí, ktorí sa vedia nielen vzdelávať, ale aj zabávať a baví ich to čo robia. Veľkým plusom pre mňa bolo, že som získala nových priateľov a hlavným cieľom bolo zistiť o čom je vlastne vysoká škola. Prostredníctvom tohto projektu sme mali možnosť zažiť a vyskúšať si univerzitný život. Absolvovali sme množstvo rôznych prednášok (predovšetkým zaujímavých). Mám pozitívne dojmy. Získala som nové skúsenosti, ktoré sa mi do budúcna určite zídu. Najviac ma bavil seminár Technika a metodika rozvoja elementárnej gramotnosti, keďže som  si v rámci projektu vybrala Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre, konkrétne pedagogickú fakultu. Určite odporúčam aj ostatným žiakom, aby sa zapojili do tohto projektu.

Jaroslav Ladányi  -3. T

V dňoch 3.4.2016 až 7.4.2016 som sa zúčastnil projektu MINI-ERASMUS, do ktorého sa zapojila i naša škola pod vedením Mgr. Zuzany Čižmárikovej.

Keď že po skončení štúdia na strednej škole by som chcel pokračovať v štúdiu na vysokej škole mi tento projekt umožnil vyskúšať si život vysokoškoláka. V rámci projektu som si vybral Univerzitu Konštantína filozofa v Nitre. Mojím vybraným odborom bola pedagogika, kde som sa zúčastnil  na mnohých zaujímavých prednášok, na ktorých som sa dozvedel mnoho nových a pre mňa zaujímavých vecí.

Mal som možnosť vyskúšať si aj život na internáte, kde som spoznal mnoho zaujímavých a nových študentov, ktorý sa tiež zúčastnili projektu MINI-ERASMUS, ale aj študentov vysokej školy, ktorý sa nám snažili náš pobyt spríjemniť a uľahčiť.

Projekt MINI Erasmus mi aj v rámci poobedňajšieho programu umožnil zažiť skvelé veci, ako napríklad posedenie v čajovni, bowling, či prehliadku večerného mesta.

Tento projekt určite odporúčam všetkým študentom, ktorý chcú zažiť život vysokoškoláka na vlastnej koži a ak by som ja osobne mal ešte raz možnosť zúčastniť sa takéhoto projektu určite by som sa ešte raz prihlásil.  

Mal som jedinečnú šancu sa zúčastniť  na projekte mini-erasmus, ktorý  zahŕňal 3-dňový pobyt na VŠ STU v Bratislave v termíne od 4.3.2016 do 7.4.2016. Vybral som si Fakultu elektrotechniky a informatiky, vzhľadom na to, že sa tomuto odboru venujem na SŠ a bol som nadmieru spokojný, čo sa týka celého programu, ako aj poobedného dobrovoľného programu. Mal som možnosť si vyskúšať na vlastnej koži vysokoškolsky život. Zúčastnil som sa prednášok, na ktorých som sa dozvedel veľa nových veci. Súčasťou mini-erasmu boli aj diskusie s p.Radičovou a p.Sulíkom, s ktorými sme diskutovali na danú tému. Ďalšou súčasťou bol aj Workshop, v ktorom sme sa zapájali do rôznych aktivít a hier. Som rad, že som sa mohol takéhoto projektu zúčastniť a každému odporúčam vyskúšať si túto možnosť, pretože vás to posunie v živote o krok vpred. Určite mi tento projekt pomohol s výberom VŠ a ak by sa mi naskytla takáto možnosť znova, tak by som bez váhania zúčastnil opäť. Takúto šancu by človek nemal prepásť. Na záver snáď len jedno - nebojte sa takúto šancu v budúcnosti využiť a určite sa zaregistrujte na mini-erasmus.

© 2016 SOŠ polytechnická Zlaté Moravce. All Rights Reserved. Spravuje Mgr. Miloš Horička