Aj v tomto školskom roku je naša škola zapojená do niekoľkých medzinárodných projektov. K jej stálym partnerským školám v Belgicku a Českej republike pribudla ďalšia, a to Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Karola Miarki v Pszczyne v Poľskej republike, s ktorou začala spolupracovať na projekte „Stáž podnikateľov pre rozvoj vidieka v Poľsku“ v rámci programu Erasmus+ v kategórii KA102 - Mobilita učiacich sa a zamestnancov v OVP.
Keďže podnikanie v oblasti vidieka patrí v nitrianskom regióne k prioritám a naša škola má dlhodobo vo svojej ponuke študijný odbor, ktorý má takéto zameranie, jedným z cieľov tohto projektu bolo zatraktívniť študijný odbor podnikateľ pre rozvoj vidieka aj pre žiakov a ponúknuť im netradičné formy vzdelávania prostredníctvom osobnej skúsenosti a zážitku. Projekt je naplánovaný na dva roky, počas ktorých sa uskutočnia dve mobility našich žiakov do Poľska. Komunikačným jazykom projektu je angličtina, pričom úroveň svojich vedomostí si žiaci porovnajú v on-line teste pred odchodom na mobilitu a po jej príchode. Po skončení stáže žiaci získajú Certifikát potvrdzujúci nadobudnuté skúsenosti a kompetencie, Certifikát z jazykovej a kultúrnej prípravy a dokument Europass – mobilita.
V dňoch 17. 9. – 7. 10. 2017 počas prvej mobility sedem vybraných žiakov 3. a 4. ročníka vycestovalo spolu s majstrami odborného výcviku Mgr. Milošom Tomanom a Bc. Vladimírom Dekanom na trojtýždňovú odbornú prax do poľského mesta Pszczyna. Hostiteľská škola prostredníctvom agentúry MTT-PeJoh v Pszczyne zabezpečila pre žiakov tri atraktívne pracoviská so zameraním na využitie regionálnych tradícií v malom podnikaní v turistickom ruchu na vidieku, kde si mohli precvičiť a zároveň zdokonaliť svoje zručnosti v oblasti rastlinnej výroby a služieb. Išlo konkrétne o Záhradníctvo Henryk Szot so špecializáciou na pestovanie a predaj črepníkových rastlín, trvaliek a vresu, kde sa žiaci zdokonalili v pestovaní sezónnych a lokálnych okrasných rastlín. V Centre záhradníctva a záhradnej architektúry Kapias so špecializáciou na tvorbu a úpravu rôznych typov záhrad získavali poznatky v oblasti tvorby a úprav zelene na vidieku. V hoteli Karczma Kubáň si v práci na recepcii precvičili komunikáciu v priamom kontakte s klientmi.
Poobede a cez víkendy navštevovali kultúrne a historické pamiatky nielen v samotnom meste Pszczyna, ale aj v okolí. Zbierali, zhromažďovali informácie o konkrétnych historických pamiatkach a vytvárali si záznamy podľa vopred pripravených kritérií. Takto si mohli prezrieť hrad Wawel a archeologické múzeum v podzemných priestoroch v Krakove, koncentračný tábor Osvienčim – Brezinka, soľnú baňu vo Vieličke, pivovar v Tychy, strieborné bane pri Tarnowských Górach, mestá Katowice, Český Tešín, Tešín, Bielsko - Biala a iné.
Po návrate do školy budú žiaci v rámci odborných predmetov spracovávať dané informácie a vytvoria powerpointovú prezentáciu na tému: Využívanie regionálnej histórie a tradícií v podnikaní na vidieku v Poľsku. Projekt pripravili Mgr. Jindra Kanyicsková a Mgr. Barbora Podskalická v spolupráci s Ing. Marcelou Kováčovou, zástupkyňou riaditeľa školy.
Veríme, že študenti ocenia túto jedinečnú možnosť získania nových skúseností, ktorú im poskytla škola, a využijú ich, či už pri výbere budúcej profesie, alebo v praktickom živote.
Mgr. Jindra Kanyicsková