V rámci Programu celoživotného vzdelávania „podprogramu Leonardo da Vinci“, vypracovala naša škola mobilitný projekt – IVT pre žiakov našej školy. Projekt bol vypracovaný pod názvom „Traineeship abroad – a lesson of working culture and Quality“ (Zahraničné praktikum na belgickej odbornej škole). Po schválení projektu národnou agentúrou SAAIC sa 12 študenti v sprievode Mgr. Dušana Turčana – učiteľa odborných predmetov a Mgr. Zuzany Čižmárikovej – učiteľky nemeckého jazyka zúčastnili odbornej stáži v Onze-Lieve-Vrouw Ter Duinen II Campus Zeebrugge v belgickom meste Zeebrugge.
Projekt prebiehal v termíne od 20. 11. 2011 do 3. 12. 2011 a zúčastnili sa ho 6 študenti 4-ročného štúdijného odboru elektrotechnika a 6 študenti 3-ročného učebného odboru automechanik.
Hlavným prínosom projektu bolo overenie si doteraz nadobudnutých vedomostí a získanie nových zručností a vedomostí v oblastiach, v ktorých sa jednotliví účastníci mobility pripravujú na svoje budúce povolanie v prostredí zahraničnej školy. Žiaci odboru elektrotechnika, ako i automechanika sa zúčastňovali teoretického a praktického vyučovania na hostiteľskej škole. Žiaci odboru elektrotechnika si vyskúšali prácu so systémami z riadiacej automatizačnej techniky /systémy FESTO, SIEMENS/ a prácu s programami CAD/CAM v laboratóriách IT. Oproti plánovanému programu sa navyše realizovalo programovanie jednoduchých robotických vozidiel, vyskúšali si návrh a výrobu jednoduchého elektrotechnického zariadenia od jeho návrhu až po zrealizovanie konečného produktu, ktorým bol jednoduchý vysielač. Žiaci odboru automechanika si vyskúšali prácu s diagnostickým systémom na diagnostiku závad automobilu od firmy Bosch, prácu s programami CAD/CAM v laboratóriách IT, nácvik mechanických opráv v školských dielňach, ako i prácu s aplikáciou AUTODATA. Počas absolvovania uvedenej stáže si študenti rozšírili svoje odborné vedomosti a zručnosti, získali väčšie sebavedomie a odvahu komunikovať v cudzom jazyku, pretože z jazykového hľadiska sa jednalo o ich prvú medzinárodnú skúsenosť, v ktorej si overili svoju schopnosť získavať informácie v cudzom jazyku. Za jazykovej pomoci sprevádzajúcich osôb bol zabezpečený a zrealizovaný bezproblémový priebeh stáže. Výber a nábor účastníkov sa konal na základe kritérií, ktorými boli jazykové schopnosti žiakov, praktické zručnosti z odborných predmetov, celkový prospech, vedomosti z odborných predmetov, vzorné správanie a celková osobnosť žiaka, odporúčanie triedneho učiteľa, reprezentácia školy v rámci regiónu a Slovenska, úspechy na súťažiach a celkový osobnostný predpoklad zvládnutia mobility.
Úlohou každého účastníka bolo aktívne sa zúčastňovať na všetkých aktivitách organizovaných v rámci projektu hostiteľskou školou, na hodinách odborných predmetov a odborného výcviku v prijímajúcej organizácii. Naša hostiteľská škola vytvorila pre našich študentov aj podmienky pre kultúrne a športové vyžitie. Žiaci absolvovali počas pobytu viaceré exkurzie a výlety. Kultúrny program bol bohatý a prispel k lepšiemu spoznaniu kultúry navštívenej krajiny. Študenti mali možnosť navštíviť také krásne mestá ako napr. Brussel, Gent a Brugge. Doprava pre účastníkov bola zabezpečená leteckou dopravou z letiska Vieden – Schwechat na letisko do Brusselu. Odtiaľ sa študenti do miesta ubytovania dopravili vlakovou dopravou. Odborná stáž bola v posledný deň mobility slávnostne zakončená záverečným zhodnotením celej stáže, ktoré bolo telemostom spojené so zástupkyňou, niektorými žiakmi a učiteľmi našej školy a pozostávalo z hodnotenia hostiteľského a vysielajúceho partnera, sprevádzajúcich osôb a žiakov. Účastníci dostali po skončení stáže Europass-Mobilita - dokument, ktorý zaznamenáva konkrétnu európsku štúdijnú stáž, ktorú jeho držiteľ absolvoval a ktorým budú môcť dokladovať účasť na mobilitnom projekte v zahraničí. Odborná stáž bola pre našich študentov prínosom v ich ďalšom odbornom rozvoji. Získali nové poznatky nielen po odbornej stránke, ale i po stránke jazykovej. Veľmi rýchlo sa naučili adaptovať v novom prostredí a v nových podmienkach. Získali výraznejšie poznatky o kultúre a mentalite krajiny, o pracovnej disciplíne. Stáž zároveň rozvinula v účastníkoch mobility samostatnosť, súdržnosť , kolegialitu, podporu a vzájomnú pomoc. Hodnotenie celej stáže bolo kladné, prínosné a všetci vyjadrili spokojnosť. Veríme, že spolupráca s Onze-Lieve-Vrouw Ter Duinen II Campus Zeebrugge bude mať pokračovanie aj v budúcnosti a i na pôde našej školy budeme môcť v krátkej budúcnosti ako hostiteľská škola privítať žiakov a učiteľov tejto školy v rámci medzinárodných projektov.
Za obsah článku zodpovedá autor, Európska komisia ani národná agentúra nenesú zodpovednosť za použitie týchto informácií.