Keď sa v marci minulého roku odohrávala za dverami našej auly videokonferencia s europoslankyňou Monikou Flašíkovou Beňovou, účastníci akcie ani len netušili, že niektorí sa stanú aktérmi exkurzie s cieľom spoznať nielen Štrasburg ako metropolu Európskeho parlamentu, ale aj ďalšie historicky prekrásne mestá Európy. Pozvanie zo strany europoslankyne a následná sponzorovaná návšteva EP bola pre mnohých z nás jedinečnou možnosťou "spoznať niečo nové", a tak 26 študentov a 4 pedagógovia (Mgr. Zuzana Čižmáriková, Mgr. Dušan Turčan, Mgr. Elena Orságová a Ing. Oľga Bančáková) našej školy putovali v termíne od 26. 10. 2015 do 29. 10. 2015 európskymi metropolami: Mníchov, Štrasburg, Luzern a Vaduz . Taká bola trasa "eurotripu", ako si túto cestu nazvali jej účastníci.
Naša trasa viedla cez Rakúsko, Nemecko, Francúzsko, Švajčiarsko a Lichtenštajnsko.
V autobuse bola stále dobrá nálada.
Našou prvou zastávkou bolo hlavné mesto Bavorska – Mníchov, kde bola jedným z našich jasných cieľov v dopoludňajších hodinách navšteva BMW Welt v Mníchove, ktorý sa stal pre návštevníkov veľmi rýchlo mimoriadne vyhľadávanou atrakciou. Našu zvedavosť ihneď vzbudila trendová architektúra budovy z dielne profesora Wolfa D. Prixa. Továrňa spojená se showroomom a múzeom miestnej automobilky sa stala najväčšou mníchovskou turistickou atrakciou, a pritom by človek povedal, že bude jej návštěva zaujímať iba zarytých fanúšikov automobilizmu. Ale to nie – otáčajúce sa dvere pri vchode sa ani nezastavia. A návšteva rozhodne stojí za to! Hneď vedľa BMW Weltu sa ale nachádza ďalšie miesto, které sme nemohli nenavštíviť– slávny Olympijský štadión z roku 1972 s priľahlým obrovským a krásnym parkom a tiež s umelým kopcom, z ktorého je vidieť až do Álp.
Spoločná fotografia pred vstupom do BMW WELT.
Na Olympijskom štadióne v Mníchove.
Postupne sme sa v popoludňajších hodinách začali presúvať bližšie k nášmu hotelu – cestou sme sa však ešte vydali do rozprávky na zámok Neuschwanstein. Cestou sme mohli z autobusu obdivovať krásnu panorámu Álp. Zámky a hrady sú roztrúsené po celej Európe. Je ich toľko, že človek by si nevedel vybrať. Zámok Neuschwanstein však patrí do rebríčka najkrajších a najnavštevovanejších európskych zámkov, ak nie je rovno číslom jedna. Dôvod? Viac rozprávkový hrad už nenájdete ani v rozprávke. I Walt Disney sa doň zamiloval na prvý pohľad, preto si ho zvolil ako predlohu svojich rozprávkových zámkov. Človek, ktorý sa odhodlal vystavať si takúto krásu sa volal Ľudovít II. Bavorský. Bol to kráľ. Kráľ, ktorý nechcel kráčať s dobou. Nepáčila sa mu strata moci panovníkov a vytváranie parlamentov, nepáčilo sa mu, akým smerom sa svet uberal, obdivoval zašlú slávu rytierov a kráľov, túžil zastaviť čas. Inšpirovaný hradom Wartburg si nechal Ľudovít postaviť zámok, v ktorom si chcel vytvoriť svoj vlastný svet.
Úchvatný zámok NEUSCHWANSTEIN.
Spoločná fotka nesmela chýbať ani pri zámku.
Svoje dielo vo finálnej podobe nevidel, pretože sa za nevysvetlených okolností utopil v jazere Starnberg. Cesta na zámok nám trvala okolo 40 minút pešo nenáhlivým tempom. Bola to príjemná prechádzka , stúpanie nebolo náročné a cestu nám zdobil les v krásnych jesenných farbách. Ani sme si nevšimli a boli sme pod zámkom. Prehliadka zámku trvala okolo 30 minút. Uvideli sme priestory pre služobníctvo, kráľovu spálňu i pracovňu, kráľovské sály, kuchyňu a umelo vytvorenú jaskyňu v jednej z izieb. Z okien zámku sme videli nezabudnuteľnú panorámu a dozvedeli sme sa, že kráľ si želal, aby zámok ostal navždy zatvorený pred svetom, nemala doň vkročiť cudzia noha. V neskorých večerných hodinách sme sa ubytovali v Hotel am Stadthaus v Neuenburgu, kde sme boli ubytovaní nasledujúce dve noci.
Náš hotel.
Druhý deň exkurzie, 27. október 2015, bol tým najdôležitejším – návšteva EUROPARLAMENTU v Štrasburgu. Už len vidieť túto architektonicky zaujímavú budovu stálo za to. Hneď na úvod sme mali stretnutie a diskusiu s europoslankyňou Monikou Flašíkovou Beňovou, ktorá v nás zanechala skvelý dojem. Záujem o besedu bol badateľný na oboch stranách. Po tomto stretnutí nasledovala informačná beseda p. Martina Buknu o činnosti Európskeho parlamentu, počas ktorej sme debatovali o fungovaní EÚ, o sídlach EÚ, o tom, ako funguje parlament, o povinnostiach a harmonograme europoslancov. Po tejto besede nasledovala návšteva EP a rokovacej sály, v priestoroch ktorej sme sa stali súčasťou ozajstnej diskusie europoslancov.
Naša hostiteľka, pani Monika Flašíková Beňová.
Spoločná fotografia pred EUROPARLAMENTOM.
V neskorých popoludňajších hodinách sa konala prehliadka centra mesta. Gutenbergovo námestie a námestie Kléber ponúkli obzvlášť prekrásny pohľad na historickú časť tohto mesta, obdiv si získala aj 142 metrov vysoká katedrála Notre Dame. Nadšenie u študentov vyvolala aj večerná plavba loďou, počas ktorej sa im naskytla možnosť obdivu množstva zákutí tohto pôvabného mestečka.
Večerná plavba loďou bola kúzelná.
A čo brány mesta Luzern vo Švajčiarsku? Tie sa nám otvorili hneď v tretí deň nášho výletu. Luzern je neveľké mesto (okolo 68 tisíc obyvateľov) ležiace na brehu jazera Vierwaldstätter See. Charakteristickou dominantou okolia je horská skupina Pilatus, tvorená šiestimi vrcholmi, približne vo výške 2100 m.n.m. Vedie sem ozubená železnica, ktorá má dĺžku 4600 m a dolná stanica (v Alpnachastad) je vo výške 440 m.n.m. Jej stúpanie 46% je najväčšie na svete. Z predmestia Luzernu sem vedie aj lanovka. Z vrcholov je nádherný výhľad na okolité hory a jazero. Vrelo odporúčame.
Spoločná fotografia v nadmorskej výške 2140 metrov nad morom na Mt. Pilatus.
Zubačka.
Trasa vedie nádhernou alpskou krajinou.
V popoludňajších hodinách sme cestou domov navštívili v poradí štvrtú krajinu nášho výletu, ktorá čupí medzi Rakúskom a Švajčiarskom a to Lichtenštajnské kniežatstvo. Zastrčené v Alpách, v pôvabnej prírode, stará sa o svoj vzhľad rovnako ako jeho čistotní a upravení susedia. Len 36 tisíc obyvateľov tohto 4. najmenšieho štátu Európy si tu žije v dostatku, ktorý na uliciach vidieť na prvý pohľad. Zaparkovali sme na parkovisku autobusovej stanice a pustili sa pešky do mesta. Prvé čo sme si všimli bol kopec, z ktorého vyčnieva zámok. Kto by bol povedal, že v tom zámku sa dodnes býva? A dokonca samotné knieža Lichtenštajnska. Pozerá z okien zámku na svojich podaných, ktorí sa hmýria v uličkách pod ním. Cudzinci v uliciach sú dôkazom, že nejde o dedinku, o ktorú nemá nik záujem. Vaduz nás všetkých presvedčil o tom, že aj to, čo je malé, môže svojím pôvabom ohúriť.
Hlavná ulica vo Vaduze.
Z trojdňového pobytu si študenti odniesli domov nezabudnuteľné spomienky, s ktorými by sa však ani jeden z nich nemohol popýšiť bez svojich celoročných školských i mimoškolských aktivít. A tak sa opäť potvrdilo staré zlaté pravidlo - bez práce nie sú koláče! Zážitkov bolo veľa. Ostanú krásne spomienky. Prežili sme krásne tri náročné dní, na ktoré nikdy nezabudneme. V neposlednom rade sme si výletu okrem suvenírov doniesli aj nové poznatky o EÚ, skúsenosti s prácou europoslancov, pekné zážitky, no predovšetkým uvedomenie si dôležitosti usilovného štúdia cudzích jazykov. Sme radi, že Európsky parlament umožňuje mladým ľuďom formou takýchto štedrých darčekov spoznávať Európsku úniu. A čo povedať na záver ??? Nezostáva nám už nič iné, iba vysloviť VEĽKU VĎAKU pani europoslankyni za jej pozvanie na návštevu Europarlamentu!
Na ceste domov.